Kunhůtky - Patchwork

Uživatel: Přihlásit se
 

 Aktuality

 Diskuze

 Články

 Vzkazy

 Akce

 Návody

 Postupy

 Mystery

 Galerie

 Blog

 Registrace

 Přihlášení

 

large1.JPG
26.08.2014

Výtvor lektorky kurzu :)
26.08.2014

Dobrý den, velice vám
děkuji za návod na toto
pouzdro. už dlouho jsem
toužila si takové
ušít a i když mé
šicí zkušenosti jsou
jen zanedbatelné, podle
vašich fotek s popisky
to šlo úplně samo.
Ještě jednou díky a
těším se na další
skvělé nápady.

25.02.2014

... malý Pešek 2011 -
Jindřiši!ka, Maruška,
Pavla, Zuzka, Silvana,
děkuj

15.09.2013

kufrik spredu 1.jpg
12.12.2011

mořský swap 2011
22.11.2011

PB0814841.JPG
08.11.2011

pešek 2011
08.11.2011

malý Pešek
27.10.2011

upravený konečný
můj.JPG

25.09.2011

Aplikace čtyřikrát jinak

Aplikace - to je možnost jak ušít krásný obrázkový quilt, ozdobit peněženku, pouzdro nebo kosmetickou tašičku. Aplikace mohou i dozdobit hotové klasické dílko, někdy dokonale zvednou (nebo zazdí) i víceméně nudnou věc. Ovšem jak na ně? Aplikací je více druhů a já dnes neodolala a odpočala si u nafocení čtyř možných postupů.

aplikace1.jpg

Zvolila jsem dva postupy šité na stroji, dva šité ručně, motiv jsem zvolila jednotný - malé červené srdíčko na bílém pozadí, je to jen jednoduchá ukázka, motiv se dá zvolit mnohem složitější, složený z mnoha různých částí - aplikacemi se dá (jak můžete vidět na slepičím příkladě na konci článku) "namalovat" cokoli.

Takže - připravila jsem si čtyři bílé čtverečky na pozadí, jeden stejně velký červený čtvereček (na obrácenou aplikaci, tzv. molas), pak kousek červené látky na aplikace a stejně velký kousek oboustranně nažehlovacícho vliselínu nebo pavučinky na podžehlení. A ještě srdíčkovou šablonku.

aplikace2.jpg

A šup, šup, jdu na to :) Nejprve jsem si podžehlila kousek červené látky na aplikace - pozor, při obyčejném nažehlení by se oboustranný vliselín přilepil k žehlící podložce, proto je třeba nažehlovat na pečícím papíře.

aplikace3.jpg

Doporučuji horkou látku z papíru nesloupávat hned, je lepší, když podžehlená látka malinko vychladne - stačí malá chvilka, po malém zchladnutí nehrozí oddělení vliselínu a látky...

aplikace4.jpg

A nyní už překreslíme šablonku na rub podžehlené látky. Dvakrát překreslujeme přesně, bez přídavků - to je na obě strojové aplikace, jednou s půlcentimetrovými přídavky na klasickou ruční aplikaci a jednou pozor, překreslíme šablonku na lícovou stranu bílé podkladové látky, ideálně mizícím fixem, ale je možné použít slabě i obyčejnou tužku (to je na obrácenou aplikaci), pak si vyznačíme přídavek na švy, tentokrát pozor, do středu aplikace!
Takže máme čtyřikrát překreslené srdíčko - dvakrát ve výsledné velikosti, jednou větší (to vše v červené) a jednou menší na bílém podkladě. Vystřihneme podle linií.

aplikace5.jpg

Tři vystřižená srdíčka jsem přiložila na podklad, prostřižený podklad jsem srovnala na červený čtvereček, pozor, všehny vrstvy tak, že lícová strana směřovala směrem nahoru.

Entlovaná aplikace

První dvě srdíčka (ta vystřižená bez přídavků na švy) jsem přižehlila a obšila.

aplikace6.jpg

První srdíčko jsem olemovala entlem, střední šíře, velká hustota (jako na knoflíkovou dírku), pozor, je třeba šít opatrně, aby kraj stehu přesně kopíroval linii aplikovaného dílku.
Výhodou tohoto postupu je rychlost, trvanlivost a i vzhled, aplikace je orámovaná stehem a vypadá velmi pěkně a úhledně.

Je možné použít i entlovací steh větší šíře, ale já se přiznám, že se mi tolik nelíbí jako pěkně hustá linka tvořená nití. Malá rada - pokud nechcete měnit spodní nit, stačí horní nit maličko povolit, tak aby klička obou nití byla na spodní straně aplikovaného dílu (fotka rubů všech aplikací je na konci článku). Já jsem lenivá a tak si takto usnadňuji práci - měním jen horní nit.

Aplikace rovným stehem

Tento postup jsem okoukala od Lise Bergene, ale bohužel ho používám ho čím dál méně, protože se mi nelíbí, jak po nějaké době zlobí volné nitky. Přesto mám tuto neučesanou aplikaci moc ráda.

aplikace7.jpg

Kraje nažehleného dílku se jen jednoduše několikrát prošijí jednoduchým stehem - případně nepřesnosti nevadí, naopak, kraj aplikace zdobí. Podrobnější popis a fotografie najdete v (mé oblíbené) knize "Kouzelný patchwork".

Tyto strojové postupy jsou příjemně rychlé a efektní - ale... upřímně... ruční aplikace jsou prostě ruční aplikace...

Ruční aplikace

Je krásná a efektní - jenže dá hodně práce a trvá... Ovšem ta námaha stojí za to!
Miluji ruční aplikaci.

Vystřižené srdíčko s přídavky na začištění není vhodné přižehlit - jedině speciální drobnou žehličkou ve středu - ale upřímně, raději bych nepřižehlovala vůbec. Dílek stačí přichytit špendlíkem - nebo špendlíky :)

aplikace8.jpg

Pokud šiji ruční aplikaci, začínám standardně někde u špičky. Zahnu si ji, a začnu skrytým stehem obšívat - při šití zahýbám postupně kraje špičkou jehly. Skrytý steh vedu rubem, na lícové straně jen bodově přichytávám.

aplikace9.jpg

Postupuji kolem celého dílku, na konci nitky zavážu na rubové straně na uzlík a protáhnu je do rubu.

aplikace10.jpg

Ruční aplikace se zažehlí až úplně na konci a ... je hotovo. :)

Obrácená aplikace molas

Původně jsem ji neměla v plánu ukazovat, ale včera na ni náhodou přišla řeč na klubu a já neodolala možnosti si ji vyzkoušet. Je to úplně převrácený postup vycházející z tradiční indiánské techniky nejznámější díky kmeni Cuna (Kuna) - používají ji na zdobení svých tradičních oděvů - a já tipuji, že i na výrobu suvenýrů pro turisty :)

aplikace11.jpg

Na molas je všechno úplně obráceně - proto se se jí říká obrácená, reverzní nebo také negativní aplikace. U klasické aplikace je aplikovaný obrázek tvořený více vrstvami látek, u molas je to naopak - obrázek má méně vrstev než jeho pozadí, nevystupuje, ale naopak se zanořuje. Molas je možné šít z mnoha vrstev, ale já na ukázku zvolila jen dvě.
Tam, kde se vrchní látka prostřihne, vykoukne spodní materiál a po začištění vytvoří viditelnou aplikaci.


Okraje je třeba nastříhat - a to hlavně ve vnitřních obloucích. Pozor, je třeba nedostřihnout až k linii aplikace - skončete tak milimetr před ní. Prostřižení jsem naznačila tužkou.

aplikace12.jpg

A už je čas šít - tentokrát bílou nití a zahýbat a přichytávat vrchní bílou látku k červenému podkladu. Pozor, aby obě vrstvy neklouzaly, je třeba je k sobě přichytit - stačí slepit nebo sestehovat (špendlit není nejšikovnější - o špendlíky se ráda zachytává nit při šití).

aplikace13.jpg

A pak jsem obšívala a obšívala...

aplikace14.jpg

Nakonec je potřeba vypárat stehovací nit a přežehlit.
A je hotovo :)

aplikace15.jpg

A konečně slíbený pohled na rubovou stranu :)

A ještě drobný bonus - jeden a ten samý obrázek šitý pomocí prvních třech technik - a ne, technikou molas ho šít fakt nebudu :D To nechám na Vás :D

slepice1.jpg

Entlovaná aplikace

slepice2.jpg

Aplikace rovným stehem :)

slepice3.jpg

A konečně - ruční aplikace


Jméno: 


Musíte být přihlášení

Vzkaz  G
evazemanova
Příspěvků: 
Online: 25.12.2019 12:07:26

12.05.2013 22:37:07

Dobrý den, vlastně večer. Také jsem se zaregistrovala,abych vám mohla poděkovat. Moc vám děkuji za rady a návody. Již dlouho chci zkusit zatím jen něco malého. Moc se mi vaše výtvory líbí. Šiji hlavně oblečení pro sebe, děti a dnes již vnoučata. Ale patchwork jsem ještě nezkoušela, tak mi držte palce. Zdravím všechny zapálené švadlenky. Eva

Vzkaz  G
zuzkasim
Příspěvků: 
Online: 22.05.2015 03:06:44

22.11.2010 22:59:17

Hezky připraveno a ta ruční aplikace je na slepičce prostě nejefektnější!

Vzkaz  G
petule.brt
ikona
Příspěvků: 
Online: 07.11.2015 13:02:30

21.11.2010 15:30:49

Dneska jsem se na Vaše Kunhůtky dovolila registrovat, abych mohla pochválit senzační návod na aplikace - hlavně děkuji za ruční a určitě vyzkouším ;;)

Vzkaz  G
Miluska14
ikona
Příspěvků: 48
Online: 21.07.2015 03:05:40

21.11.2010 09:05:15

...super návod, krásné srovnání technik. Děkuji! :)

Vzkaz  G
Delinka
ikona
Příspěvků: 75
Online: 03.05.2015 09:00:38

21.11.2010 09:01:01

Opět,jako vždy,perfektní návod ! :)

Záznamů: 1-5 z celkem 5   Začátek | Předchozí | Následující | Konec 

kunhutky@seznam.cz