Základní ragový čtvereček
Miluji rag :)
Co to vlastně je? Je to tradiční postup, ve kterém se nejenomže nechovávají švy, ale naopak se využijí jako zdobný prvek hotového kousku. Mám ragovou kabelu, polštář, deku... A chystám se na další, protože mě rag moc baví, je rychlý, snadný a efektní.
Rag se většinou šije z jednoduchých čtverců, které jsou dopředu proquiltované. Takže po sešití jednotlivých dílů už nequiltujeme, ale máme skoro hotovo. Chybí už jen ozdobné natřepení - a zde doporučuji netřepit moc hustě - jednotlivé třásně se pak rády trhají a pouští nitě. Stačí natřepit zhruba ve vzdálenosti 2 cm.
Na jeden základní čtvereček potřebujeme čtverec vrchní látky - topu, stejně velký čtverec podšívky a o 4 cm menší čtverec výplně - dávám vatelín. Tento návod fotím na kouscích z odstřižků (10x10 cm top a podšívka, 6 cm výplň) - proto je dílek tak maličký. Ideální rozměr je kolem 20 cm (tj. 16 cm výplň) - třepení pak hezky vynikne...
Výplň (zde čvereček termolínu) položíme na rubovou stranu topu a srovnáme do středu. Jako výplň je možné použít vatelín i termolín libovolné tloušťky. Podle zvolené výplně bude deka buď měkká a nadýchaná - nebo naopak pevná.
Přiložíme podšívku lícem nahoru a úhlopříčně prošijeme. Je možné zvolit i jiné prošití, složitější, nebo místo jednoduchých čtverců zvolit patchworkové bloky...
Tím máme základní čtverec hotový. Jednotlivé čtverce k sobě sešíváme 2 cm od kraje (přesně po kraji výplně) - tedy nikoli na šíři patky jako obvykle v patchworku. Širší okraj nám umožní použít zdobné třepení, které je základem ragu.
Že to není nijak těžké? Když si podobných čtverečků a klidně i jiných tvarů) připravíte víc, ještě víc a hodně, můžete mít ragový polštářek, kabelku nebo dokonce ragovou deku. :)
|