Měšec, pytlík, pytlíček :)
Měšec je pěkný obal na dárek nebo i dárek samotný. Zvlášt děti potěší, když jim ho ušijeme na drobnosti - pro kluky pirátský měšec na poklady a pro holčičky v něžné barvě krásná pompadourka na nezbytnosti :) A když potřebujete drobnůstku, je měšeček přesně tak akorát - naplněná dobrůtkami zaručeně potěší.
Tento návod je na skoro nejjednodušší variantu - šití komplikuje snad jen vyztužené kulaté dno... Ale díky němu měšeček pěkně stojí a vypadá pevně, takže za námahu stojí.
Vpadá docela dobře, že? Přitom je to opravdu jednoduchá rychlovka.
Takže - pokud máte na svém šicím stroji volné rameno, máte práci o něco jednodušší. Změřte si obvod volného ramene a pak jděte do kuchyně a najděte hnrnek, který má obvod alespoň o centimetr nebo ještě raději o dva (nebo o ještě víc) větší. Obkreslete si kolečko podle zvoleného hrníčku a změřte přesně obvod. Pak kolečko vystřihněte s malým přídavkem - tak 3-5 mm. Můj hrnek měl obvod 29 cm :) Nechala jsem přídavek jen kolem 2 mm - což bylo dost málo, takže Vám doporučuji přidat malinko víc.
Připravila jsem si kousek proquiltovaného jemného manžestru na dno, proužek na rourku pro šňůrku a obdélník 30,5x60 cm na tělo měšce.
Olemovala jsem si kratší strany obou proužků 3,5x16 cm, delší strany jsem začistila entlem a sešila delší stranu (60 cm) obdélníku na tělo měšce. Šev jsem pro jistotu začistila.
Vzniklou rouru na tělo jsem přetočila tak, že vnější i vnitřní strana těla byla tvořena lícovou stranou manžestru. Spodní okraje jsem srovnala k sobě a uchytila špendlíky.
Následovalo obšití a následné začištění spoje dna a těla. Na obšití je ideální patka se zarážkou na šíři patky, nedovolí totiž zajet moc daleko od kraje. Pozor, na začištění entlem je nutné patku vyměnit :) Použila jsem velmi hustý entl dvakrát na sobě, takže spoj vypadal velmi dobře.
Spoj těla a dna je možné také klasicky olemovat šikmým proužkem jako na poudrech na objektivy, které jsou na poslední fotce dole, ale já volila rychlost, takže jsem jen měšec přetočila tak, že spoj těla a dna je schovaný uvnitř..
Zbývalo už jen přišpendlit proužky pro vedení šňůrky na zatáhnutí měšce. Mám ráda, když zavazování není hned u horního okraje, takže jsem je připevnila cca 4 cm od horního okraje.
Proužky bylo možné našít snadno díky navléknutí měšce na volné rameno šicího stroje - to díky výběru velkého hrnku hned na začátku. :)
Místo našití proužků je možné obšít nebo nanýtovat dírky a pak látky jen prošít - ale přišlo mi rychlejší našít proužky a netrápit se s dírkami.
Měšec jsem ozdobila textilní růžičkou s lístky a ačkoli se to možná nezdá, ušití této aplikace je velmi snadné a rychlé. Není na něho potřeba víc než čtyři kolečka látky vystřižená podle podle kulaté šablonky na dno měšce a jehly s nití:) Návod najdete v postupech.
Toto jsou velmi podobně šitá pouzdra na objektivy - jen stěny jsou vypolstrované a prošité kvůli ochraně obsahu. Pouzdra zdobí patchworková vložka na obvodu a ve dnech a dna jsou olemovaná šikmým proužkem.
|