Kunhůtky - Patchwork

Uživatel: Přihlásit se
 

 Aktuality

 Diskuze

 Články

 Vzkazy

 Akce

 Návody

 Postupy

 Mystery

 Galerie

 Blog

 Registrace

 Přihlášení

 

large1.JPG
26.08.2014

Výtvor lektorky kurzu :)
26.08.2014

Dobrý den, velice vám
děkuji za návod na toto
pouzdro. už dlouho jsem
toužila si takové
ušít a i když mé
šicí zkušenosti jsou
jen zanedbatelné, podle
vašich fotek s popisky
to šlo úplně samo.
Ještě jednou díky a
těším se na další
skvělé nápady.

25.02.2014

... malý Pešek 2011 -
Jindřiši!ka, Maruška,
Pavla, Zuzka, Silvana,
děkuj

15.09.2013

kufrik spredu 1.jpg
12.12.2011

mořský swap 2011
22.11.2011

PB0814841.JPG
08.11.2011

pešek 2011
08.11.2011

malý Pešek
27.10.2011

upravený konečný
můj.JPG

25.09.2011

Letní provázková kabelka

Není špatné v deštivých dnech přivolávat léto...
A jak přivolat léto lépe než letní kabelečkou

Budete potřebovat látečky na líc a podšívku (u obojího mi stačilo 40 cm klasické šíše 140 cm), bavlněnou šňůru, dva dřevěné kroužky (mám jich dost z garnyže), kousek zipu a jezdce, kousek krajky a doporučuji také karabinku a tkaloun na připínání klíčů nebo pouzdra na mobil..

lk0.jpg

Spodní část kabelky je velmi jednoduchá, zdobí ji jen malá vložená kapsička s lemem z bavlněné krajky a vnitřní kapsa na zip, jinak je hladká, bez ozdob. Kabelka si to vynahrazuje nápadným provázkovým uchem - na něho mi bylo inspirací naše závěsné houpací křeslo... :)

lk1.jpg

Já ladila vše ho jemných krémových barev, ale myslím (a asi i zkusím), že hodně efektní by byla kabelka z rifloviny - tam bych ale asi udělala střední část ucha úzkou...

lk2.jpg

Nejprve si připravíme ucho Natříhala jsem si celkem 14 půlmetrových kousků šňůry a po sedmi je uvázala na dva kroužky - získáme čtrnáct konců provázků. Netuším, jak se použitý uzel jmenuje - ale podle fotografie je způsob úvazu jasný. Dejte si pozor, aby byly šňůry hezky srovnané a aby byly oba konce stejné.

lk3.jpg

Po navázání všech provázků jsem srovnala jemné nerovnosti v délce a odměřila jsem si dva tkalouny o délce 35 cm. (Dám tip - začala jsem používat odříznuté pevné okraje látek - jsou vždy po ruce a k danému účelu poslouží víc než dobře. Navíc jsou v barvě látky, takže nehrozí, že by mohly prosvítat)
Na každý tkaloun jsem si rozměřila 14 dílků - s tím, že jsem začala zhruba centimetr od konců, mi vycházela vzdálenost dílků 2,5 cm.
Konce šňůr jsem pečlivě (zapošila jsem několikanásobně) drobným stehem přišila ke tkalounu.

lk4.jpg

Nyní si připravíme střední část ucha - jde o jednoduchý pruh lícové látky o rozměru 82x25 cm (Délka 82 cm je zbytek po odříznutí látky na líc kabelku k klasické šíře - 142-60 cm), který olemujeme na obou dlouhých stranách klasickým přehybem - kratší strany nelemujeme, ale doporučuji je začistit entlem - celkově celou kabelku entluji - není quiltovaná, tak mi přijde lepší začistit všechny díly.
Na tento pruh jsem si mizícím fixem (křídou nebo slabě tužkou) vyznačila linku 13 cm od kratší strany obdélníku - podle vyznačené linie se velmi dobře špendlí a následně zašívá kroužek.

lk5.jpg

A jak už správně tušíte, provlékneme pruh látky kroužkem, mírně zahneme a zašpendlíme - kraj je začištěný, proto není problém s jednoduchým zahnutím. Vyznačená linka nám nedovolí špendlit křivě :)
POZOR!!! Je třeba hlídat, aby byl kroužek otočený tak, aby lícová strana uzlíků byla na lícové straně látky!
Zašijeme. Stejně můžeme již nyní zašít i druhou stranu, ale také můžeme počkat a na konci si upravit délku ucha podle potřeb - tak jsem to udělala já, ale nakonec jsem nic neupravovala, nebylo potřeba.
Tím máme připravené ucho a jdeme na líc tašky.

lk6.jpg

Nejprve se vrhneme na kapsu - pokud ji nebudete chtít, je celý postup o to jednodušší. Ale já kapsu šila a tak ji najdete i v návodu. Připravila jsem si pruh 75x14 cm, 14 cm tkalounu nebo odříznutého pevného kraje a 14 cm bavlněné krajky na ozdobu.
Pruh jsem přehnula 30 cm od kraje lícem navrch a do přehybu až ke kraji vložila jako vyztužení tkaloun - nebo odříznutý pevný kraj. Kratší část pruhu je líc - prošijeme a našijeme na líc krajku.

lk7.jpg

Nyní pruh jednoduše poskládáme podle fotografie na délku 40 cm a prošpendlíme - tím zcela bez práce vznikla 17,5 cm hluboká kapsička se zdobeným krajem.

lk8.jpg

Pruh s kapsou sešijeme s obdélníkem 40x60 cm - vznikne nám tělo tašky. Všechny švy doporučuji začistit entlem.

lk9.jpg

Otočíme na líc, rozžehlíme a zase otočíme na rub - nyní budeme odšívat dno.

lk10.jpg

Vyznažíme si střed pruhu s kapsičkou a přesný střed i na zadní straně kabelky - oba středy přiložíme k sobě - tím bude kapsička přesně ve středu tašky a jednoduše sešijeme. Začistíme.
Nyní přeložíme rohy aby byl šev ve středu a odšijeme - já odšila cca 4,5 cm od rohu, délka odšití byla cca 6 cm. Způsob a velikost odšití je možné přizpůsobit svým zvykům...
Odšité rohy odstřihneme a začistíme. Kabelku nyní můžeme definitivně otočit na líc. Pozor - vyndáme špendlíky z kapsy! ;)

lk11.jpg

A jdeme na podšívku. Šijeme ji v podstatě úplně stejně jako líc tašky, jen s tím rozdílem, že jsem zvolila kapsu širší a na zip.

lk12.jpg

Postup ušití kapsy se zipem není můj nápad - kdysi jsem ho kdesi našla a zapamatovala si - jen už nevím, zda to bylo v nějaké knize nabo někde na Internetu. Pokud sem nahlédne autorka nápadu, budu ráda, když napíše abych mohla poděkovat :)
Bohužel vidím, že jsem postup všití podrobně nenafotila a tak musím přidat jen slovní popis (
Takže... Máme pruh látky cca 90 cm dlouhý a 20 cm široký (je to zbytek po odříznutí 54 cm ze šíře látky). 14 cm od kraje látku přehneme líc k líci a vložíme zip vrchní stranou ke kratšímu konci. Pomocí zipové patky prošijeme. Kratší konec otočíme na líc a prošijeme. Zip leží spodní stranou na látce. To je první polovina postupu.
Pak odměříme dvojnásobek hloubky kapsy (pozor, aby mám zbylo minimálně 27 cm od druhého konce - po zapnutí zipu musíme mít pruh dlouhý 40 cm), zip rozepneme a opět všijeme do přehybu líc na líc tak aby líc zipu byl ke konci látky. Pak obrátíme obě látky na líc a pozor, nyní přehneme obě strany tak, aby zip neležel na látce, ale naopak od ní směřoval a zase prošijeme... (uf - slovní návod je strašný - co nejdříve přidám fotopostup :))

lk13.jpg

Nasadíme jezdec. Můj tip - nasadím jezdec, celý zip zapnu, tím mi jezdec vyjede druhou stranou ven a já jen opatrně znovu nasadím tak, abych si nerozepla druhou stranu - zapnutý zip na obou stranách se lépe našívá.

lk14.jpg

Pruh s kapsou seřízneme na 40 cm a sešijeme s pruhem 54x40 cm, začistíme, otočíme na líc, zažehlíme, otočíme na rub a sešijeme dno stejně jako u lícové strany.
POZOR!!! Ve středu necháme kus nesešitý, tím budeme kabelku otáčet na líc. Podšívku necháme rubem nahoru.

lk15.jpg

A jdeme do finále :)
Vezmeme ucho a nešpedlíme líc na líc s lícem kabelky - tkalouny obou uší se budou potkávat přesně ve středu kabelky a ve středu zadní strany. Vložíme do pošívky, který je rubem navrch. Pozor! kapsičku v podšívce dáme na zadní straně kabelky!!!

lk16.jpg

Kraje sešpendlíme, začistíme a drobným stehem prošijeme. Já prošívala raději dvakrát, abych měla jistotu, že se provázky nevytrhnou ze švu :)
Nakonec pomocí otvoru ve dně podšívky kabelku srovnáme a otvor zašijeme.
Zbývá už jen všít tkaloun s karabinkou a ručně jen přichytit dovnitř kabelky...

lk17.jpg

A... Je hotovo :) gratuluji!


Jméno: 


Musíte být přihlášení

Vzkaz  G
jiruska
Příspěvků: 1
Online: 30.12.2011 20:50:01

18.05.2010 22:21:47

tak ta je bombovní, o riflovině jsem uvažovala cestou z Višnovky:-h:-h:-h

Vzkaz  G
Kunhutky
ikona
Příspěvků: 341
Online: 11.02.2013 13:12:57

18.05.2010 21:16:49

Já ji šila pro tchýňku - ona je moc šikovná a nezašpiní si ji.
Já si dělám zálusk na podobnou z rifloviny nebo ze lnu (na té nebude nic vidět!)

Vzkaz  G
CHOIVA
ikona
Příspěvků: 126
Online: 26.01.2017 13:24:46

18.05.2010 21:06:51

super! na mně trochu světlá.Jsem starý čuník furt bych jí musela máchat. V černé ale bude super. Hopsnu do Hornbachu pro mahagon kroužky a spíchnu si ji taky.:)

Vzkaz  G
Tifinka
ikona
Příspěvků: 57
Online: 28.01.2014 00:48:42

18.05.2010 18:27:53

a ten kroužek je z garnyže? taška je bombová a smajlíci taky :x

Záznamů: 1-4 z celkem 4   Začátek | Předchozí | Následující | Konec 

kunhutky@seznam.cz